Image
Image

Bilišani

Crkva sv. Jovana

Crkva sv. Jovana smještena je na mjesnom groblju u Bilišanima Donjim. Crkva ima nekoliko faza građenja. 

Stariji dio ima karakteristike romaničkog graditeljstva. Sastoji se od pravokutnog prostora presvođenog bačvastim svodom sa dvije ojačavajuće pojasnice. Pojasnice se opiru o pilastre na bočnim zidovima, te su međusobno uzdužno povezane sa tri slijepa luka. Na istočnoj strani se nalazi poluapsida prekrivena polukalotom. U 18. stoljeću lađa crkve je produžena sa zapadne strane dodavanjem novog pravokutnog prostora, koji se nadovezuje na lađu starije građevine. Prostor je presvođen, te poprečno podijeljen u tri traveja stupovljem tako da se ističe dojam lažne trobrodnosti.

Crkva Rođenja Bogorodice

Crkva Rođenja Bogorodice (Mala Gospojina) u Bilišanima (Gornjim) 5 nalazi se desetak kilometara istočno od Obrovca na cesti prema Žegaru/ Kaštelu Žegarskom.

Sagrađena je u raznovrsnim neostilskim oblicima: tlocrt je u obliku latinskoga križa, prozorski otvori, ulazi i mali zvonik na pročelju imaju šiljate neogotičke lukove, slijepe su arkadice na potkrovnome vijencu neoromaničke, a na oktogonalnoj je kupoli vidljiv neobizantski utjecaj. Zbog izvjesnih analogija s drugim objektima, ova je crkva najvjerojatnije djelo arhitekta Emila Vekijetija. Crkva je posvećena 1862. godine. Ikonostas iz 1864. godine stradao je u ratu 1991. - 1995., ali se na osnovi historiografskih podataka zna da je autor poznati zadarski slikar Antonio Cukaro.

Stari Obrovac i Klisina

Pet kilometara uzvodno od grada Obrovca na lijevoj obali rijeke Zrmanje nalaze se ostaci srednjovjekovnoga utvrđenog grada s podgrađem, u povijesnim izvorima poznatoga kao Stari Obrovac. 

Nekoliko kilometara uzvodno od Staroga Obrovca na strmoj kamenoj litici kanjona Zrmanje nalaze se ostaci srednjovjekovne utvrde Klisine s ostacima mosta. U osnovi je utvrda izvana kružna dok je iznutra osmerokutnoga oblika.